Wiedeń na weekend

Wiedeń na weekend.

Odwiedzając Wiedeń, trzeba wiedzieć, że to miasto, które zrobi wszystko, by uwieść turystów. Żadna inna światowa stolica nie przywodzi na myśl tak wielu utartych skojarzeń ani nie próbuje z takim uporem utrzymywać ich w świadomości młodego pokolenia. Wiedeń to jednocześnie miasto, które nieustannie kroczy do przodu, rozwija się i pozostaje otwarte na wszystko, co nowe.

Wiedeń atrakcje. Co zobaczyć w Wiedniu?

Centralnym punktem śródmieścia i właściwie całego Wiednia jest Stephanplatz z imponującąkatedrą św. Szczepana, częściej nazywaną imieniem św. Stefana. Najstarszą częścią świątyni jest fasada zachodnia z dwiema romańskimi wieżami, do dziś określanymi potocznie jako pogańskie, chociaż ich podobieństwo do minaretów jest dla współczesnego obserwatora mało uchwytne. Warto obejść kościół dookoła, aby poczuć imponującą monumentalność budowli i przyjrzeć się szczegółom architektonicznym wieży południowej. Na północ od katedry mieści się Muzeum Katedralne i Diecezjalne, które przechowuje w swych zbiorach między innymi szczątki dzieł pozostałe po bombardowaniach w 1945 roku.

Wiedeń atrakcje. Niedaleko mieści się inne ciekawe miejsce – Mozarthaus, muzeum poświęcone rodzinie Mozartów. Zabytkiem związanym z postacią kompozytora jest również warta zobaczeniaOpera Wiedeńska. Pierwszy sezon otworzyła tu premiera Wesela Figara Mozarta.

Kolejne ważne atrakcje Wiednia na trasie zwiedzania to wiedeński Belweder – największe dzieło architekta Johanna Lucasa von Hildenbrandta i przepiękny pałac Schonbrunn, ulubiona rezydencja rodziny cesarskiej położona około 6 km od centrum Wiednia.

Żelaznym punktem na mapie atrakcji Wiednia jest oczywiście Hofburg – cesarski pałac Habsburgów. Nie ma lepszego symbolu przeszłości Wiednia. Przez teren kompleksu pałacowego biegnie droga łącząca południowo-zachodni Burgring z centrum Wiednia przez dwie imponujące bramy – Burgtor i Michaeltor. Różnorodność muzeów, instytucji i ciekawych miejsc na terenach pałacowych jest tak ogromna, że trzeba przyjść tu kilkakrotnie lub zarezerwować sobie na zwiedzanie cały dzień.

Wiele atrakcji czeka na zwiedzających także w Muzeum Historii Sztuki. Bogata kolekcja obrazów, sztuki stosowanej oraz archeologicznych artefaktów może jednak okazać się przytłaczająca. Dlatego zwiedzanie placówki warto rozłożyć na kilka dni. Mnóstwo ciekawych eksponatów można zobaczyć także w Muzeum Leopoldów. Trzon ekspozycji stanowi kolekcja Rudolfa i Elżbiety Leopoldów. W muzeum, oprócz sztuki austriackiej, znajdziemy także eksponaty spoza europejskiego kręgu kulturowego – XIX-wieczne japońskie druki czy maski z Gwinei.

Wiedeń atrakcje. Czego warto posmakować w Wiedniu?

Wiedeń ma wielowiekową tradycję kulinarną z należącymi do niej Beisl, tradycyjnymi knajpkami, do których mieszkańcy przychodzą, żeby zjeść i żeby się zabawić. Nazwa Beisl pochodzi z jidysz, od słowa oznaczającego mały dom. Lokale te, rozrzucone po całym centrum Wiednia, serwują solidne porcje jedzenia, do tego drinki (które lepiej traktować poważnie) i jedyny w swoim rodzaju klimat w wystroju – od prawie rustykalnej boazerii po laminat i plastik. Poza sznyclem wiedeńskim najsłynniejszą specjalnością w Wiedniu jest Tafelspitz – porcja wołowiny gotowanej w rosole, podawana z pieczonymi ziemniakami, zielonym sosem cebulowym, szpinakiem i chrzanem z jabłkiem. Miejscowy Fiakergulasch, czyli gulasz dorożkarski, podawany z kiełbasą i smażonym jajkiem, podobno chroni przed zimnem. Prawdziwy wiedeński smakosz jest amatorem zup. Popołudniowy posiłek bez parującej miski rosołu z pływającymi w niej obficie kluseczkami z kaszy manny, wątróbki lub drobno ciętego naleśnika właściwie się nie liczy. Kulinarna atrakcją Wiednia jest także gęsta od papryki zupa gulaszowa. Na drugie danie najlepiej wybrać pieczoną wieprzowinę z knedlikami i kiszoną kapustą albo górę mięsa i kiełbasek o nazwie Bauernschmaus lub wołowe serce w sosie, z mnóstwem warzyw korzeniowych, ziół i przypraw, czyli Beuschel. Taki obiad warto podlać schłodzonym piwem i zakończyć deserem. Może to być strudel z jabłkami albo uczta tortowa. Najbardziej rozpowszechniony w Wiedniu jest słynny tort Sachera, ciemne czekoladowe ciasto przełożone dżemem morelowym.

Wiedeń atrakcje. Jak spędzać wolny czas?

Jeśli odwiedzamy Wiedeń z dziećmi, powinniśmy wybrać się do interaktywnego „muzeum dźwięku” – Haus der Musik. To wyjątkowe miejsce powstało, by opowiadać o wielkich kompozytorach, którzy mieszkali i pracowali w Wiedniu oraz o wspaniałej orkiestrze Filharmonii Wiedeńskiej. Misją muzeum jest także przybliżanie zwiedzającym podstawowych pojęcia z zakresu muzyki. Rodzice z dziećmi na pewno skorzystają także z wizyty w muzeum dla dzieci (ZOOM Kindermuseum), które oferuje najróżniejsze możliwości interaktywnego zdobywania wiedzy, a nawet… zabawę eksponatami. Jeśli odwiedzamy Wiedeń zimą, możemy pojeździć na łyżwach – tutejsze lodowiska, takie jak Engelmann, Stadhalle czy Lodowisko Południowe są doskonale utrzymane. Przyjeżdżając do Wiednia latem, mamy szansę trafić na jedną z największych w Europie darmowych imprez koncertowych – Donauinselffest na wyspie Donauinsel. Wiosną z kolei odbywa się Festiwal Wiedeński, uważany za bardzo ważne wydarzenie nie tylko na krajowej scenie muzycznej. Wielu wrażeń artystycznych dostarczy również Festiwal Wielkanocny i Wiedeńskie Lato – w okresie świątecznym i na przełomie lipca i sierpnia można tu posłuchać doskonałych realizacji dzieł symfonicznych, operowych i muzyki kameralnej.